wtorek, 25 grudnia 2012

► "Dave Gahan. Depeche Mode" - Trevor Baker


TYTUŁ: Dave Gahan. Depeche Mode
AUTOR: Trevor Baker
WYDAWNICTWO: Anakonda
GATUNEK: Biografia

Trevor Baker jest autorem wielu biografii światowych gwiazd muzyki, w tym właśnie pierwszej i jedynej biografii Dave'a Gahana. Mimo, że po raz pierwszy mam z nim do czynienia i nie dotarłam do żadnych konkretnych informacji na jego temat, mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że jest to dokładny i wiarygodny autor. 

Depeche Mode nie należy do czołówki moich ulubionych zespołów, chociaż słuchając ich muzyki zawsze spędzam mile czas. Pierwszy ich utwór, który dane mi było usłyszeć to "Just can't get enough" i choć nie jest on szczytem ich możliwości, urzekł mnie parę lat temu niezmiernie. Przed czytaniem tej publikacji odświeżyłam sobie prawie całą dyskografię zespołu - jak się okazało postąpiłam całkiem słusznie, bo każda płyta czy piosenka miała duży wpływ na ich frontmana. 
Biografia Dave'a Gahana. Jak sama nazwa wskazuje powinna skupić się na jego życiu. Ciężko jednak byłoby je prześledzić bez dokładnego opisu rozwoju Depeche Mode, biorąc pod uwagę, że kariera zespołu jest nierozerwalnie z nim związana. Tak więc mimo, że książka traktuje głównie o nim, równolegle mamy przedstawioną historię grupy. 

Nie omieszkam wspomnieć, że po raz kolejny zetknęłam się z pięknym, dobrej jakości wydaniem w twardej oprawie. Na początku przejrzałam całą biografię, na dłużej zatrzymując się przy umieszczonych w środku  zdjęciach - młody Dave Gahan naprawdę wyglądał na grzecznego, ułożonego chłopaka. Dopiero zagłębiając się w poszczególne rozdziały, dowiedziałam się jakie było z niego ziółko. Pierwsza część publikacji bardziej skupia się na początkach zespołu, druga z kolei na dramatycznym upadku wokalisty i jego powrocie do normalnego życia. Autor przedstawił nam prawdziwą, emocjonującą historię, a na jej potwierdzenie przytaczał liczne wypowiedzi - zarówno muzyków jak i ludzi z nimi współpracujących. To właśnie dlatego ta biografia jest wyjątkowa i pełna anegdot, a nie stanowi zlepka suchych faktów.

Książkę chłonie się błyskawicznie, głównie dzięki łatwo przyswajalnemu językowi. Sama przeczytałam ją w ciągu zaledwie kilku godzin. Stanowi źródło wiedzy o zespole, o tym jak wpływały na członków Depeche Mode trasy koncertowe, jak układała się współpraca między nimi a reżyserami teledysków, czy chociażby ile promocyjnych wpadek zaliczyli, zanim stali się dojrzałą i doświadczoną grupą. Nie brak też ciekawostek dotyczących stricte Dave'a Gahana i jego życia prywatnego.

Lektura tej biografii może stanowić przyjemność nie tylko dla fanów Depeche Mode :) Ja po raz kolejny dziękuję Wydawnictwu Anakonda za książkę i zachęcam do polubienia ich na Facebooku

5 komentarzy:

 1. dużo błędów i nic nowego...lipa ogólnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety po przeczytaniu biografi DM autorstwa Steve'a Malinsa, propozycja Trevora Bakera to stek tych samych danych w gorszym komentarzu. Dla mnie to propozycja bardzo słaba pod kątem opisu samej osoby Dave'a i jestem bardzo, bardzo rozczarowany - a tak na nią czekałem... :) P.S niedopuszczalne są w tego typu publikacjach tak liczne literówki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe :) Ja oceniałam tę biografię "na czysto" - nie miałam wcześniej do czynienia z żadną publikacją na temat Depeche Mode.
   Podejrzewam, że dla autorów w pewnym sensie to też jest problem, by za każdym razem przedstawiać czytelnikom nowe informacje.

   Usuń
 3. I would tell you about the things
  They put me through
  The pain I've been subjected to
  But the Lord himself would blush
  The countless feasts laid at my feet
  Forbidden fruits for me to eat
  But I think your pulse would start to rush

  OdpowiedzUsuń